Pytania

FAQ

Popularne pytania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod enim tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua
Centrum Emocji motywacji-pytania
Z jakimi objawami isc do psychologa?

Bezsenność, niemożność odczuwania radości, poprawianie nastroju za pomocą używek, ataki paniki, nadmierna podejrzliwość, apatia, wybuchy gniewu i złości, problemy z koncentracją

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Reakcje pojawiające się zarówno u niego jak i pacjenta trakcie sesji. Jest to okazja do zastanowienia się przez terapeutę co mogą mu powiedzieć o pacjencie jego własne reakcje emocjonalne. Jest to również źródło informacji o świadomych i nieświadomych komunikatach pacjenta
Pierwsza wizyta u psychologa to tzw. konsultacje psychologiczne, podczas których zbierany jest wywiad i na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza. Dzięki temu zostanie wybrana najbardziej odpowiednia metoda pomocy (np. psychoterapia, interwencja kryzysowa, wsparcie psychologiczne, wizyta u psychiatry).
Psycholog na pierwszym spotkaniu zapyta o podstawowe informacje biograficzne, takie jak wiek, wykształcenie, sytuacja mieszkaniowa, zawodowa, rodzinna i ocenę satysfakcji lub stresu związanego z tymi obszarami. Psychologowi podczas pierwszej rozmowy warto powiedzieć o sobie wszystko, co samemu uznaje się za ważne.
Terapeuta może zadać pytanie o rodzinną sytuację ekonomiczna, istotne wspomnienia z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami oraz znaczącymi dla Ciebie osobami. Padną też pytania o to w jaki sposób przebiegał Twój rozwój osobisty, sytuacja w szkole i jak reagowała na nie rodzina
Podstawowym zadaniem terapeuty jest obserwowanie reakcji i odbieranie komunikatów werbalnych i niewerbalnych. Owo „milczenie” należy zatem interpretować jako celowe i przemyślane, a jednocześnie nakierowujące na znalezienie — często ukrytej odpowiedzi.
Na pytanie, czy psycholog może zdiagnozować depresję, warto przypomnieć, że depresja jest chorobą o której orzekać może jedynie lekarz psychiatra. Psycholog może udzielić pacjentom pewnych wskazówek i zaleceń związanych z ich samopoczuciem. Dobry psycholog pomaga również wyjść z depresji.
Zgłaszane objawy fizyczne depresji mogą obejmować: zaburzenia snu, zmęczenie, brak energii, zmniejszenie apetytu, mogące prowadzić do utraty masy ciała, zaparcia, biegunki, nudności i wymioty, dolegliwości bólowe.
Jakie masz objawy i od kiedy występują? Podstawowe pytanie, od którego powinien rozpocząć się wywiad. Podajcie wszystkie występujące objawy wraz z zakreśleniem ich początku oraz częstotliwości występowania. Podajcie objawy nawet jeżeli nie jesteście przekonani, że ich rodzaj dotyczy podłoża psychologicznego
Jakie masz objawy i od kiedy występują? Podstawowe pytanie, od którego powinien rozpocząć się wywiad. Podajcie wszystkie występujące objawy wraz z zakreśleniem ich początku oraz częstotliwości występowania.
Możesz spotykać się z terapeutą raz w tygodniu lub częściej.Jednak w terapii zapobiegawczej jedna sesja każdego miesiąca może wystarczyć, aby uporządkować myśli i przetrawić wydarzenia z ostatnich kilku tygodni. Ty i Twój terapeuta omówicie to na swojej pierwszej sesji i zdecydować o najlepszym sposobie działania.
Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, lekarz psychiatra zwraca uwagę na wszystkie informacje, które zgłasza mu Pacjent w trakcie konsultacji. Lekarz pyta nie tylko o zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Pyta o sytuację rodzinna i społeczną Pacjenta, dopytuje o zwyczaje, przyzwyczajenia, nałogi.

Zapewniamy niezbędne wsparcie dla Twojego zdrowia psychicznego